• (0352) 522993
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Витинанка

16 грудня 2018 року  в "Лемківській Світлиці", що у місті Тернополі, Анна Кирпан провела майстер-клас з одним із неповторних та витончених видів українського декоративно-прикладного мистецтва - витинанки.

Витинанки - паперові узорні прикраси, які поширились в інтер'єрах лемківських хат в середині XIX ст. 

Лемівський розпис хат має прямі паралелі з орнаментом паперових прикрас. Збережені пам'ятки розпису і витинанок підтверджують думки дослідників, що з появою в селі глянцевого паперу витинанки змінили в деяких районах давній розпис стін. Мальовані великі білі квіти, інші мотиви, розміщені в системі стрічкових композицій, які контрастно виділяються на природньому фоні дерева, мають певний перегук з білими паперовими візерунками. Білий колір образно звучить в системі декорування хат, логічно підтримується білизною скатертин, покривал на ліжка, наволочками. Та головне — стіни хат вище половини їх висоти під іконами, над ліжкам, обабіч вікон стали прикрашати паперовими білими узорами. Вирізані паперові узорні фіранки завішували на покуттях під іконними поличками, на вікнах, мисникових поличках, над вікнами, дверима. Важливі критерії оцінки мистецької якості витинанок — це якість паперу, його колір, форма — розмір паперової площини, орнаментально-композиційна будова.

Для витинання лемківські майстри використовували білий друкарський, канцелярський, тонкий цигарковий, лощений пергаментний, рідше — фольгу (в основному для віночкових прикрас) тощо.

Щодо розміру — форми, то лемківські витинанки поділяються на три основні групи: перша — витинанки — прямокутні площини, довжиною до 1 м, шириною — до 50 см, Це — фіранки. їх призначення — завішування на вікнах, над дверима. Друга - кругла форма, а третя — квадратна, ромбова форма площини. Колір лемківських витинанок — переважно білий. Рідше зустрічаються витинанки синього, фіалкового, вишневого, оранжевого, рожевого кольору. Кольорова гама витинанок подібна до поліхромії лемківської вишивки.
Техніки виготовлення лемківських витинанок — вирізування ножем, витинання ножицями. Вирізуванням ножем в основному виготовляли фіранки. Папір величиною до 1 квадратного метра складали сітчастим рапортом в кільканадцять разів і на певних місцях намічали олівцем контури задуманого орнаменту. Підготовлений папір клали на дошку і гострим кінцем ножа вирізували по контурах зображення або фон. Менші площини паперових прикрас як у формі круга, так і ромба або прямокутника вирізували ножицями. Ними майстри надавали своїм узорам більшу плинність ліній, хвилястість або зубчастість контурного зображення. Одинарні витинанки виділяються складністю орнаментальних мотивів, ажурністю узорів. Для їх виконання папір складали в певну кількість разів — утворювалась складка. Зігнуті місця складок відповідали вісям дзеркальної симетрії. Нарізані елементи на головній складці ідентично повторювались на всіх інших складках паперу. Утворювався візерунок на основі дзеркальної симетрії.

Вміли лемківські майстри створювати складні композиції з одно-, двох-, чотирьох, восьмивісьової симетрії, здійснювати гармонійне врівноваження орнаментальних мотивів. Так, у поширених витинанках круглої форми поділені часто на 16 секторів, уяких густо розміщені вирізані мотиви, що створюють враження нитяно-мережаної ажурності. Особливу увагу у збережених лемківських витинанках привертають різні варіанти формування країв витинанок. В одних витинанках вони були у формі оригінального бордюра-стрічки із зубцями, торочками тощо, в інших — на краях витинанок витяті окремі елементи, мотиви, які домінують на центральній паперовій площині. Як центральні площини витинанок у формі прямокутника, квадрата, ромба, так і їх береги-краї поділені різними способами на дрібні сектори, в яких орнаментальні мотиви розміщені в строгому композиційному ладі. З орнаментальних мотивів найпопулярніші — геометричні — зубці, кривульки, ромби, зірки; рослинні — квіти, листя, косиці та ін. Типовим явищем було поєднання в одних витинанках як геометричних, так і рослинних мотивів. Лемківські витинанки характеризуються різновидними варіантами орнаментально-композиційного вирішення та локальними відмінностями.

Використана література

Захарчук-Чугай Р.  Лемківщина - історико-етнографічне дослідження у 2-х т., Т. 2, Духовна культура - 420 ст.


Оповіщення

Сайти-партнери

© 2014-2022 Всеукраїнське товариство "Лемківщина". Авторські права застережені. При використанні матеріалів сайту - посилання обов'язкове!