Архів
joomla
bodybuilding
 • Реєстрація

З думкою про завтрашній день

         Милі лемки України! Минув ще один рік нашого земного життя. Неповторний, незабутній, радісний… Щасливим він був і тривожним, трагічним, і, від часу, навіть комічним, майже таким як малював його колись наш геніальний художник Єпіфаній Дровняк. Рік несповнених надій, нових здобутків, непоправних втрат, спалення лемківського села Переможне Луганської області. Тому року нема вороття. Все, що було добрим, щирим й Богу угодним потішило не тільки наше лемківське товариство, але й порадувало кожного, хто мав можливість і бажання причаститися тими здобутками,що ми їх мали в 2015 році.

         Найголовніші з них відомі кожному лемку України. Пересічні буденні, але саме з них складається життя нашої великої лемківської родини, залишилися десь поза увагою. Я маю на увазі все те, що робиться на підсвідомому рівні нашої лемківської громади в хатинах Зарічова й Монастириська, Кострино й Сваляви, Нагірного й Солі… Саме в хатинах цих сіл і містечок зберігається сьогодні автентична лемківська культура: пісня, вишиванка, казка, загадка, писанка й великодній кошарик де зберігається як святиня все те, що причетне до нашої прадавньої минувшини. Непублічна, кропітка робота в первинних осередках в лемківських селах й містечках, як у прикладному плані, так і в широкому розумінні цього слова, матеріалізується, викристалізовується під час проведення лемками українських фестивалів – Лемківських Ватр. Протягом року такі фестивалі пройшли у всіх західних областях України: Закарпатті, Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській. Вершиною, підсумком зробленого за рік, є всеукраїнський фестиваль «Дзвони Лемківщини» у м. Монастириська Тернопільської області. Шана й подяка за це Олександру Венгриновичу, голові, членам правління цієї найпотужнішої організації в лемківському русі України. Це свято особливо в житті кожного лемка. Україна й світ збирається на великому Ватряному полі, щоб помолитися Богу за себе, за своїх дітей, друзів і Державу, пом’янути жертв тоталітарних режимів, що безпощадно нищили лемків у минулому столітті, простити їм гріхи на землі, щоб Бог помилував їх на небі. Монастириськ сьогодні став для лемків України й світу містом надії, наріжним каменем, де сьогодні формується завтрашня будова храму Всеукраїнської лемківської культури. Лемкам України є чим пишатися, є що берегти, з кого брати приклад. Наші достойники гідно представлені в українській національній історії й культурі. Не кожна нація, не кажучи вже про етнічну групу, в межах цієї нації, має стільки відомих світу особистостей. Починаючи з князя Федора Корятовича, й закінчуючи геніальною піснею сестер Байко, ми пишаємося композитором Дмитром Бортнянським, одним з творців гімну України Михайлом Вербицьким, будителем Олександром Духновичем, блаженнійшим Йосафатом Коциловським, геніальним поетом Богданом-Ігорем Антоничем, Президентом Карпатської України Августином Волошиним, геніальним художником Никифором-Епіфанієм Дровняком. Всі вони та й не тільки вони, - цілі планети на небосхилі української лемківської культури.

         Люди часто запитують скільки сьогодні лемків України в світі. Мільйон, два. Це неважливо. Важливо те, що ми, лемки й не лемки України – бойки, гуцули… робимо для зміцнення своєї держави, збагачення примноження й збереження великої української національної культури. Що ми робимо для того, аби не дати нашим, світового значення перлинам, загубитися у морі дикого прагматичного психозу, глобалізації й асиміляції. Не повторити той шлях, який привів багато етнічних груп Європи й Світу до повного самознищення й забуття. Трапилося це тому, що люди, носії своєї власної культури втратили зв’язок поколінь, знищили корінь, що живив їх протягом тисячоліть, забули про свою колиску.

         Ми заземлилися не тільки на теренах України. Як суб’єкт СФУЛО, ВУТЛ бере активну участь у міжнародній діяльності лемківської громади. Майже у всіх міжнародних заходах, що їх проводила Світова Федерація українських лемківських об’єднань брали участь представники України. В першу чергу це заслуга голови СФУЛО Софії Федини, яка є сьогодні візитівкою української лемківщини далеко за її межами, за океаном, де теж проживають, зберігають свою материнську пісню лемки-переселенці, що теж долучилися до розбудови тих держав, на території яких вони сьогодні проживають. Мають вони там честь, пошану, повагу, бо вони серед багатьох інших народів світу є кращими, тому їх залучають сьогодні навіть до управління державами. Президент Республіки Польща Андрій Дуда має лемківське коріння?..

         Що чекає нас у 2016 році? Знає Бог. А ми будемо молитися аби цей рік став кращим, добрішим, милостивішим до всіх нас. Щоб закінчилася війна, щоб батьки нарешті побачили своїх здорових дітей і онуків, на полях Донеччини й Луганщини заколосилася пшениця, а не смерділи чадним газом спалені танки… І будемо пам’ятати – це рік 25-ї річниці незалежності України! Чверть століття волі. Як ми зустрінемо цей ювілей?

         Над сказаним варто задуматися й пам’ятати, приймати кару від Бога як дар, а дар, як випробування, загартування, готовності до пожертви задля майбутнього доброго милого щирого світу який обов’язково прийде на благословенну українську лемківську землю. Коли ми так будемо сприймати оточуючий на світ, тоді він відкриється нам ще яскравіше, багатогранніше й буде милувати серце й душа повсякчас, а не тільки по празниках.

         Най лем нам в тому поможе Господь Бог!

 

 

Василь Мулеса           голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина»

 

Авторизація

Оголошення

 • Всім організаціям ВУТЛ

  Шановні лемки  України!

  Рішенням Колегії ВУТЛ від 22.09. 2018 р. м. Львів  VII  з"їзд лемків України  відбудеться 18 листопада 2018 року в м. Тернополі (Україна). (Місце проведення вкажемо додатково).
  Реєстрація делегатів (учасників-запрошених)  з 10 до 11 години.
   
  Голова ВУТЛ        Василь  Мулеса 
   
  23.09.2018 р.
  Перечин
   
 • Програма ХІХ

   
 • XIX

   
 • Газета, число 1 за 2018 рік

  Дзвони Лемківщини, №1(110), січень - березень 2018 р.

   
 • Газета, число 4 за 2017 рік

  Дзвони Лемківщини, №4(109), жовтень - грудень 2017 р.

Зараз на сайті

На сайті 7 гостей та відсутні користувачі

Про Товариство

Всеукраїнське Товариство “Лемківщина” створене 10 листопада 2001 року на З’їзді лемків України у м. Львові і зареєстроване 12 липня 2002 року у Міністерстві юстиції України, № 1811.

Товариство є всеукраїнською громадською організацією і об’єднує громадян України – лемків (русинів) – етнографічну групу українського народу та інших осіб, які визнають його Статут.

Метою Товариства є сприяння етнічному відродженню Лемківщини, дослідженню, розвитку і популяризації самобутньої культури лемків (русинів), їх традицій і звичаїв, духовності та захист спільних інтересів краян.

Наша адреса

Тернопіль, бульв.Т.Шевченка, 21

Зворотний зв'язок


Ваш Email:
Тема:
Повідомлення: